کوپن بنزین دریافت شد   ۲۳ تیر ۸۷ 

 سهمیه  جدید بنزین برای مهندسین عضو مرکز کنترل گازرسانی دریافت گردید . از همکاران محترم خواهشمندیم ضمن اینکه هرچه سریعتر نسبت به دریافت کوپن بنزین از مرکز اقدام مینمایند ، نسبت به استفاده از کوپن های مذکور که فقط تا پایان تیر ماه اعتبار دارد اقدام کنند. 

مدیریت جلسه ،کنترل بحران، استفاده از پتانسیل

با سلام  خدمت همه خوانندگان محترم با توجه به مجمع فوق العاده سازمان نظام مهندسی در 15 تیرماه 1387 نکاتی را جهت آگاهی شما و خوانندگان محترم به استحضار میرسانم

 

اتفاتی که در مجمع اتفاق افتاد شاید برای احقاق حق لازم بوده و بر اساس نکته حق گرفتنی است نه دادنی باید مسیر انتقاد و اعتراض باز باشد ولی همیشه باید در کنار این مهم مسایل کلی را نیز مد نظر داشت بعبارتی بازتاب عملکرد کلی بحث ها و گفتگو ها نباید منجر به تخریب کل سازمان و خدشه به جایگاه مهندسین در استان و چه بسا در کشور باشد .

  

حق را باید گرفت و همچنین حق را نیز باید داد ولی نه با توهین و اهانت و نه با خشونت ...... در مجمع در بین اعضای حمایت کننده گروه منتقد  افرادی بودند که به راحتی از کوره در میرفتند و همچنین در بین گروه هیات مدیره و اعضای حمایت کننده آنها نیز بودند افرادی که پرخاشگری و عصبانیت مفرط داشته و رفتارهایی خلاف شان و جایگاه مهندسی از خود نشان میدادند. شکی نیست که هردو گروه بایستی  خویشتنداری بیشتری از خود نشان داده  و احساسات و بیان خود  را  با شان نظام مهندسی منطبق مینمودند.  ولی برعکس رفتارهایی چون فریاد کردن با عصبانیت مفرط – اهانت – رفتن بر روی سن – پریدن و فریاد کشیدن در میان صحبت دیگران – کشیدن میکروفن از دست دیگران – طرح مسایل خصوصی همدیگر – اتهام بستن با ذکر نام و سرانجام فحش دادن فکر نمیکنم قابل توجیه باشد.

 

روی سخن بنده با هر دو گروه میباشد .در مجمع دوستان منتقد علیرغم زحمات زیادی که در تجزیه و تحلیل سازمان از همه جنبه ها کرده بودند و به حق برخی انتقاد ها خواست اکثریت اعضا سازمان نیز بوده ولی نحوه بیان و عمل این انتقاد و آنچه مد نظر من میباشد "استفاده از این فضای مطلوب ایجاد شده  " خوب نبوده بعبارتی به نحوی عمل نشده که این خواسته ها به یک مسیر درست هدایت شود تا به نتیجه برسد و برعکس طوری عمل گردید و در راهی افتاد که رسیدن به این اهداف را با مشکل مواجه مینماید.

 

 

ولی آنچه مرا واداشت که این مطالب را بنوسیم عدم توفیق در استفاده از این فرصت خوب  و پتانسیل استثنایی برای اصلاح مشکلات عدیده سازمان است.

 

گروه منتقد بدون توجه به دستور جلسه و با هیجان فقط به دیدگاههای خود پرداخت و متوجه این موضوع نگردید که اگر این جلسه به هم بخورد دیگر مصوبات آن بلا استفاده و عقیم می ماند . این جلسه ، جلسه فوق العاده بوده و بایستی گزارش رییس سازمان ، گزارش بازرس ، انتخاب بازرس و .... انجام میشده و در کنار آن سایر مصوبات نیز مبر قانونی پیدا میکرد . 

ولی انگار سناریوی منحل شدن جلسه به دلیل عدم رعایت دستور جلسه از قبل تعیین شده بوده و هم گروه حامی هیات مدیره و هم گروه منتقد به همان سمت حرکت کردند.

 

بنده در میان جلسه این نکته را به گروه منتقد ( هیات رییسه مجمع ) تذکر دادم که در صورت به هم خوردن جلسه زحمات و مصوبات بلا اعتبار خواهد بود و این در حالی بود که عضو هیات مدیره نماینده تام الاختیار سازمان مسکن و شهرسازی نیز بوده ، ولی در میان هیجان و جو جلسه این تذکربه جایی نرسید.

 

یکی از این مصوبات کاهش سهم سازمان از بیست درصد سهم سازمان به ۱۰ درصد از درآمد مهندسین عضو مرکز کنترل بوده که  بنده در همین جا از کلیه اعضا مرکز کنترل که به دعوت ما برای حضور در مجمع و تصویب این مصوبه لبیک گفتند کمال امتنان و تشکر را دارم .

 

ولی کاش در مجمع فوق بجای هیجان زیاد و پرداختن به موضوعات حاشیه ای و دامن زدن به این گونه مسایل دستور جلسه نیز رعایت میشد تا دیگر بهانه ای برای عدم اجرای  این مصوبات وجود نمی داشت . به هر حال  به نظر میرسد از این پتانسیل ایجاد شده استفاده بهینه نشده و مدیریت جلسه درست در مسیری قرار گرفت که دیگران میخواستند و اگر هوشیاری بیشتری صورت میپذیرفت  مسلما موفقیت بیشتری حاصل میگردید.

از دوستان عزیز خواهشمندم نظرات خود را در این خصوص در بخش نظرات وبلاگ برای اطلاع همه خوانندگان محترم ارسال نمایند. 

 

 مهندس رحیم باخدا  رئیس مرکز کنترل گازرسانی

 

مالیات    ۳ خرداد ۸۷ 

متاسفانه ریاست محترم سازمان از اول فروردین دستور کاهش ۵ درصد مالیات از مهندسین عضو مرکز کنترل گازرسانی را صادر نموده است واین در حالی است که با توجه به تعلق ۴۰درصد از درآمد نظارت و ۲۰ درصد از درآمد طراحی در مالیات سالیانه  تقریبا مالیاتی به مهندسین مکانیک تعلق نخواهد گرفت . چون اگر مجموع ۴۰درصد درآمد نظارت گاز و تاسیسات و ۲۰درصد درآمد طراحی بیش از ۲۵۰۰۰۰۰تومان باشد مازاد برآن ۱۶ درصد مالیات دارد. که تقریبا" هیچیک از اعضای مکانیک در این رنج قرار نمیگیرند.

رایزنی در این خصوص ادامه دارد و هنوز این مبالغ کسر شده به حساب دارایی واریز نشده و در تلاش برای حذف این مورد میباشیم. 

تبریک روز زن ۳ خرداد ۸۷

ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها را خدمت همه مهندسین محترم عضو مرکز کنترل گازرسانی و همه شیفتگان و علاقمندان و شیعیان آن حضرت تبریک عرض مینماییم 

 

مهم     ابلاغیه جدید   ۱۰ اردیبهشت ۸۷

براساس اعلام شرکت ملی گاز استان گیلان در طراحی سیستم های با نقاط مصرف متمرکز (مثل موتورخانه وپکیج) رعایت موارد ذیل الزامی است:

==== در موتورخانه در صورتیکه دیگ نصب نباشد تا زیربنای حرارتی۲۵۰ متر مربع مصرف شیر گاز ۱۰ متر مکعب بر ساعت وبرای زیربنای بیش از ۲۵۰ متر مربع به ازاء هر ۱۰۰ متر مربع اضافی ،   ۲ متر مکعب به ۱۰ متر مکعب قبلی اضافه میگردد .

در صورتیکه دیگ در محل موتورخانه نصب باشد با رعایت مقررات مبحث هفدهم مصرف قید شده روی پلاک دستگاه در نظر گرفته شود.

=====در پکیج ها هم مصرف در صورت عدم نصب دستگاه ۴ مترمکعب بر ساعت و در صورت وجود دستگاه مطابق مشخصات دستگاه با رعایت مقررات مبحث هفدهم ساختمان در نظر گرفته شود.که بصورت کتبی خدمت دوستان ارائه میگردد. 

==== مصرف شومینه ۲/۱ متر مکعب بر ساعت در نظر گرفته شود

====در تایید لوله کشی از علمکهایی که نیاز به رضایت همسایه دارد دقت شود : حداکثر ۲ واحدمسکونی دورتر مجاز به انشعاب پذیری با اخذ رضایت نامه محضری  هستند و منازل بعدی لازم است از شرکت گاز درخواست علمک مستقل نمایند.

====کاربری مغازه ها حتما" در نقشه و شناسنامه ذکر گردد . از تایید مغازه بدون اعلام کاربری جدا" خودداری شود.

 

درگذشت یک همکار ۱۰ اردیبهشت ۸۷

متاسفانه امروز باخبر شدیم همکار عزیزمان جناب آقای مهندس عیسی موثقی به رحمت ایزدی پیوستند. بدینوسیله درگذشت ایشان را به جامعه مهندسین مکانیک و  بازرسین محترم مرکز کنترل گازرسانی استان گیلان تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم آرزوی مغفرت و برای بازماندگان طلب صبر و سلامتی داریم.

 

سال نو مبارک   ۱۸ فروردین ۸۷

تا بهار دلنشین آمده سوی چمن
ای بهار آرزو بر سرم سایه فکن
چون نسیم نوبهار بر آشیانم کن گذر
تا که گلباران شود کلبه ویران من

 تعرفه های جدید بازرسی گاز

اجرا از اول فروردین ۱۳۸۷

G4=130000 Rials

G6=155000 Rials

G10=200000 Rials

G16=280000 Rials

G25=340000 Rials

G40=430000 Rials

G65=600000 Rials

بابت هر واحد اضافی بیشتر از یک واحد۳۰۰۰۰ریال و بابت بازرسی مجدد ۴۰۰۰۰ریال دریافت میگردد.

اتفاقات جدید   ۱۴ اسفند ۸۶

دوره آموزشی محاسبات استخر توسط آقای مهندس صفار در سازمان بتاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۸۶برگزار گردید.

ممنوعیت استفاده از بخاری در مدارس مجددا" مورد تاکید اداره توسعه وتجهیزو نوسازی مدارس استان گیلان قرار گرفت.

طراحی واجرای حداقل یک بخاری اضطراری در آپارتمان هایی که از سیستم شوفاژ استفاده مینمایند ، اجباری گردید. تا درمواقع قطع برق مشکل گرمایی نداشته باشند. این قانون توسط استانداری گیلان با پیشنهاد مرکز کنترل ابلاغ گردید.

 

نصب بخاری در مدارس ممنوع ۹ بهمن ۸۶

با توجه به آیین نامه ارسالی سازمان توسعه و تجهیز مدارس استان گیلان نصب بخاری در مدارس ممنوع میباشد . همکاران محترم توجه داشته باشند.

 

آیا شرکت در کلاس فشرده نیاز است؟

با توجه به آیین نامه ارسالی وزارت مسکن بتاریخ ۲۲/۸/۸۶ برای تمدید پروانه اشتغال بکار مهندسی نیز نیاز به کسب امتیاز زیر میباشد:

پایه  ۱    تمدید ۳۵۰ امتیاز       ----------------------

پایه ۲     تمدید ۳۰۰ امتیاز       ارتقاء پایه ۶۰۰ امتیاز 

پایه ۳     تمدید ۳۰۰ امتیاز       ارتقاء پایه ۵۰۰ امتیاز 

شامل : شرکت در سمینارها - داشتن مقاله و کتاب و یا ترجمه - خدمات مهندسی - دوره آموزشی 

 براساس تبصره ذیل این جدول گذراندن دوره آموزشی نیز به ازاء هر ساعت ۵ امتیاز در نظر گرفته خواهد شد . لذا چون در این کلاس فشرده  گواهینامه کامل با ذکر ۱۸ ساعت با توجه به دوره تابستانی یکروزه اعطا میگردد، لذا شرکت همه همکاران محترم ضروری به نظر میرسد .

مدارک لازم : ۲ قطعه عکس - کپی شناسنامه - مبلغ ۸۰۰۰۰ ریال وجه نقد

درتاریخ ۱۹بهمن (۱۲-۸ صبح)    و  یا ۲۰ بهمن (۸-۴ بعداز ظهر) 

ثبت نام : نزد خانم ثانی - مرکز کنترل گازرسانی

 آدرس : رشت - خ انصاری - جنب راهنمایی رانندگی -  ساختمان اطلس - موسسه پوران پژوهش

 

شیر قفلی در بیرون مغازه

با وجودیکه بارها اعلام شده که عبور لوله کلکتور از داخل مغازه ها برای گازرسانی به چند مغازه ممنوع میباشد متاسفانه باز هم برخی از همکاران این گونه لوله کشی ها را مورد تایید قرار میدهند. مجددا" با اطلاع میرسد لوله کلکتور مشترک بایستی از بیرون مغازه ها اجرا شده و پس از نصب شیر قفلی در ارتفاع مناسب و دسترس در بیرون مغازه ، آنگاه به داخل مغازه ها برده شود . حتی در صورتیکه لوله ۲/۱ اینچ باشد با نصب تبدیل از شیر قفلی ۱ اینچ استفاده گردد .

 

اخذ گواهینامه دوره مبحث ۱۷ برای اعضا مرکز ۶ بهمن ۸۶

با توجه به اینکه دوره آموزشی مبحث هفدهم مهندسین عضو مرکز کنترل گازرسانی علیرغم پیگیری های زیاد مورد پذیرش سازمان مسکن و شهرسازی برای ارتقاء پایه مهندسی واقع نشده لذا هماهنگ گردیده توسط یکی از شرکتهای مجری آموزش یک دوره فشرده با مبلغ پایین برای مهندسین عضو برگزار شده و به شرکت کنندگان گواهینامه معتبر برای ارتقاء پایه داده شود . بدینوسیله از مهندسین محترم عضو درخواست میشود درکلاسی که برای این منظور مشخص شده( ۱۹و۲۰ بهمن) و با همکاران محترم تماس گرفته میشود حتما" حضور یابند.

 

دوره آموزشی مبحث ۱۷ برای مجریان

اولین دوره آموزشی مبحث هفدهم مقررات ملی ساختمان (لوله کشی گاز)  ویژه مجریان توسط مرکز کنترل گازرسانی در تاریخ ۴ بهمن ماه ۱۳۸۶  با تدریس آقایان مهندس دلخوش و مهندس انس دوست (طی دو کلاس)  در محل کانون انجمن های صنفی برگزار گردید. این دوره با مجوز کمیته آموزش سازمان نظام مهندسی و تایید سازمان مسکن و شهرسازی برگزار شده و برای قبولشدگان گواهینامه معتبر صادر خواهد شد.

 

کوپن بنزین دریافت شد    ۱ بهمن ۸۶

سرانجام سهمیه بنزین برای مهندسین عضو مرکز کنترل گازرسانی با پیگیری های فراوان و مساعدت استانداری محترم استان اخذ شد. همکاران محترم برای دریافت برش بنزین میتوانند با کارت اتومبیل و مهر نظام مهندسی برای دریافت آن نزد خانم ثانی در مرکز کنترل مراجعه نمایند.

 

برگزاری دوره مبحث ۱۷ برای مهندسین جدید   ۱۱ دی۸۶

سرانجام دوره آموزشی مبحث هفدهم برای مهندسین متقاضی امر بازرسی توسط اساتیدی از مرکز کنترل با پیگیری کمیته نظارتی برگزار گردید . هر چند همه تاخیرها بر گردن کمیته نظارتی افتاده ولی علت صحیح این تاخیر تلاقی برگزاری کلاسهای آموزشی کمیته آموزش و اخذ مجوزلازم  از سازمان مسکن و شهرسازی استان بوده است.

 

پیگیری اخذگواهینامه معتبر مبحث ۱۷ برای اعضا

 با پیگیری انجام شده قرار است که یک دوره فشرده آموزشی مبحث هفدهم برای بازرسین محترم عضو مرکز کنترل گازرسانی برگزار شده و به شرکت کنندگان گواهینامه مورد قبول برای ارتقاء پایه تحویل گردد . مسئول محترم کمیته آموزش  قول شفاهی در اینخصوص داده اند وقرار است جلسه لازم برگزار وترتیبات لازم داده شود. 

 

حصول نتیجه از پیگیری سهمیه بنزین

 با پیگیری فراوان سهمیه بنزین برای مهندسین عضو مرکز کنترل گازرسانی برقرار گردیده و بزودی اولین سری آن در اختیار اعضای محترم قرار خواهد گرفت. این سهمیه مجزا از سهمیه ای است که سازمان برای کلیه اعضا اخذ نموده و در اختیار آنها قرار خواهد داد.

 

اخذ مجوز برگزاری دوره مبحث ۱۷ برای مجریان

 مجوز برگزاری دوره آموزشی مبحث هفدهم ویژه مجریان نیز اخذ شده وتوسط مرکز کنترل گازرسانی برگزار خواهد شد.به دلیل استفاده از پتانسیل موجود در کانون انجمن های صنفی و تفاهم بیشتر ثبت نام اولیه از مجریان لوله کشی گاز و محل کلاسها در کانون انجمن های صنفی خواهد بود .

 

برگزاری سمینار تکنولوژی نوین در صنعت آب

 سمینار آموزشی استفاده از تکنولوژی نوین در صنعت تصفیه آب توسط کمیته تخصصی سازمان نظام مهندسی در محل سالن اجتماعات برگزار گردیده  در این سمینار استفاده از سختی گیر های مغناطیسی - استفاده از ازون در تصفیه آب- استفاده از اسمز معکوس RO و سایر تکنولوژی های نوین در این صنعت مورد بررسی قرار گرفته که با توجه به نظر سنجی انجام شده توجه بسیاری از همکاران شرکت کننده را جلب کرده است.

 

سمینار تهویه مطبوع با استفاده از گاز شهری

در همین راستا در تاریخ یکشنبه مورخ ۱۶/۱۰/۱۳۸۶ ساعت ۱۷ الی ۲۰ سمینار " تهویه مطبوع با استفاده از گاز شهری " توسط کمیته تخصصی در محل سالن اجتماعات نظام مهندسی برگزار میگردد. این صنعت نیز نوین بوده و موجب صرفه جویی قابل ملاحظه ای در  مصرف برق تابستانها خواهد بود. که از کلیه مهندسین محترم مکانیک برای شرکت در این سمینار دعوت بعمل می آید.(که البته بعلت بارش برف شدید این همایش لغو گردید)

 

تایید لوله کشی اماکن فاقد علمک ممنوع

مهندسین محترم جدا" از تایید لوله کشی اماکن فاقد علمک خودداری نمایند. بدیهی است عواقب احتمالی اینگونه موارد برعهده مهندسین محترم خواهد بود.

 

باخدا    - مسئول دفتر نمایندگی کنترل گازرسانی

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم آذر ۱۳۸۶ساعت 11:26  توسط   |